niedziela, 15 stycznia 2012

Budapeszt - Bazylika św. Stefana - FOTORELACJA

Jest to największy kościół w mieście. 414 metrów kwadratowych powierzchni i i 96 metrów wysokości sprawia, że świątynia, podniesiona do tytułu bazyliki w 1938 roku jest jedną z największych w kraju.


 Poświęcona została pierwszemu królowi węgierskiemu Stefanowi I. 
 Budowa tej bazyliki była prześladowana przez nieszczęścia. Początek budowy został przerwany przez powstanie w latach 1848/49, następnie w roku 1851 budowa przeciągnęła się z powodu śmierci dwóch głównych architektów, w końcu zawaliła się kopuła. Świątynię zaprojektował w stylu klasycystycznym Józef Hild, węgierski architekt. Po jego śmierci, kiedy piękna kopuła uległa zawaleniu, prace trzeba było zacząć na nowo. Tym razem kościół w stylu neorenesansowym zaprojektował Miklós Ybl.


Bazylika powstała w latach 1851-1905.
Jest to budowla dwu wieżowa z centralnie umieszczoną renesansową kopułą, która mierzy dziś 96m. W 1986r. na dachu kościoła umieszczono pomalowany na złoty kolor krzyż, który z dołu wydaje się maleńki, w rzeczywistości mierzy jednak ponad 2m. Nad wejściem do Bazyliki ...


 W Bazylice nie wolno fotografować używając lampy błyskowej. Oczywiście większość robiła zdjęcia z lampą ... :/ Moje zdjęcia robione były bez lampy, dlatego gdzieniegdzie musiałam użyć wysokiego ISO, stąd szumy.


 Jeden z licznych witraży ... Ponieważ byliśmy tuż po świętach, w Bazylice można było oglądnąć jeszcze szopkę.


 Kopuła Bazyliki mierzy 96m, dokładnie tyle, ile kopuła Parlamentu. Konstruktorzy (József Hild, Miklós Ybl i József Kauser - tylko ten ostatni dożył zakończenia jej budowy) chcieli w ten sposób podkreślić równość między władzą boską i królewską, a jednocześnie nie wywyższać żadnej z nich. Wnętrze kopuły zdobi mozaika przedstawiająca Boga Ojca. Antresola kopuły podobno jest otwarta dla zwiedzających, można się tam dostać po 297 schodach bądź wjechać windą... My nie mieliśmy tej przyjemności.


 Kolejne zdjęcia z wnętrza Bazyliki ...
 I kolejny witraż, kolejny z wielu ...


 Bazylika, mierząca w najszerszym miejscu 55m długości i zajmująca powierzchnię 414 m2, może dziś pomieścić 10.000 osób, inne źródła podają, że 8500 wiernych..


Samo wnętrze zdobią freski i malowidła najwybitniejszych artystów węgierskich.


 I znowu kopuła ...


 I wnętrze Bazyliki ... Ambona w stylu neorenesansowym


 Organy nad wejściem głównym do kościoła, które jest zamknięte w godzinach wizyt turystów ... 
Głównymi organistami Bazyliki byli zawsze znakomici artyści. Każdego lata dają tu koncerty słynni węgierscy i zagraniczni organiści, a każdej niedzieli odbywają się koncerty miejscowego chóru.

Witraże w Kaplicy Świętej Prawicy.
Kaplica jest największą atrakcją świątyni, ponieważ tu, w ozdobnym relikwiarzu przechowywana jest  zmumifikowana dłoń świętego Stefana.


 Dłoń św. Stefana wystawia się jedynie raz w roku, 20 sierpnia, w rocznicę śmierci króla.
Odprawiana jest wtedy msza św. i odbywa się procesja po ulicach miasta.
Jeden z ołtarzy kościoła


 Kolejne zdjęcie kopuły, zafascynowała mnie :) Kiermasz przed Bazyliką ...


Jedna z licznych rzeźb ...


 Zewnętrzny zegar ...


 Na wieży po prawej stronie z okazji wizyty naszego Papieża, Jana Pawła II, zawieszono największy na Węgrzech, 9-tonowy dzwon, zwrócony bazylice przez Austrię.


 Imponującą fasadę, zdobią wspaniałe rzeźby autorstwa Leó Fesslera... na szczególną uwagę zasługują: tympanon z Maryją jako patronką Węgier w otoczeniu świętych ojców kościoła (Ambrożego, Grzegorza, Hieronima i Augustyna) - ustawione we wnękach wież i posągi ewangelistów umieszczone w niszach pod główną kopułą.
Koniec :)

4 komentarze:

 1. Piękne miejsce. Prawie jak bazylika w Watykanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdjęcia z podróży są najlepsze i niepowtarzalne. Super :)
  Pozdrawiam,
  takethattrip.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. jestem zachwycona wnętrzem Bazyliki św Stefana. Dla Ciebie ogromne podziekowanie. W niedługim czasie mam mówić o architekturze tej Bazyliki.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Budapeszt to cudowne miasto. Bazylika zjawiskowa.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam :)