środa, 2 maja 2012

Wodospad Szklarki


Wodospad Szklarki znajduje się w Karkonoskim Parku Narodowym i ma 13,3 m wysokości. Z ciekawostek, w XIX wieku regulowano tu przepływ wody dopływającej do wodospadu i dopiero po pobraniu opłat spuszczano ją :) Teraz nie ma już takich praktyk. Nad wodospad można udać się bezpłatnie i oglądać jego uroki również można bezpłatnie. Przynajmniej tą drogą, którą my przyszliśmy, bo podobno przy tej prostszej drodze są pobierane jakieś opłaty, ale ile w tym prawdy ? Nie wiem, nie było mnie tam :) 
Nasza trasa idzie kawałek pod górkę, która potrafi zmęczyć osoby "bardziej odporne na ruch" :) Potem droga już jest przyjemna. Wiedzie przez lasek, wzdłuż rzeki ... Droga do wodospadu jest oznaczona szlakami. Dojście z Centrum miasta ul. 1 Maja szlakiem zielonym, gdy dotrzemy już do mostu na Szklarce, przekraczamy go i idąc w prawo kierujemy się szlakiem czarnym i niebieskim. Kierując się wspomnianymi szlakami na pewno nie zabłądzimy :) Widoki przepiękne, szum rzeki relaksacyjny ... Nic tylko usiąść i słuchać ... Jedno jest pewne, nad wodospad warto się udać. Wodospad, w zależności od pory, w której go odwiedzamy, może wyglądać różnie. Może być spokojny lub wzburzony... My mieliśmy akurat to szczęście, że wody w wodospadzie było bardzo dużo, a rzeka płynęła tak szybko, z tak mocnym nurtem, że nie dało się przejść obojętnie... Gdy dojdzie się już do celu, można wejść na specjalnie zbudowaną platformę i podziwiać uroki wodospadu. Ludzie wchodzą na okoliczny głaz i robią sobie pamiątkowe zdjęcia na tle wodospadu. Inni robią je z platformy. My mamy takie i takie :) Ja na głaz nie wchodziłam, bo znowu wybrałam się w japonkach na wędrówkę :) No dobra, żeby nie było, odpowiednie buty miałam w plecaku, ale uznałam, że nie ma potrzeby ich zakładania :) Wiem, głupota naiwnego mieszczucha, ale uznałam, że mojemu bezpieczeństwu nie zagraża takie obuwie. Szłam prostą ścieżką nie wspinając się nigdzie.
Przy wodospadzie znajduje się również schronisko PTTK Kochanówka. Muszę z ciekawości sprawdzić jak tam jest z noclegami i ile kosztują. Fajnie by było porobić nocne zdjęcia w tamtym miejscu :) Chyba właśnie się nakręciłam na powrót w tamto miejsce :)

Nie wiem czy wiecie, ale z Wodospadem Szklarki związana jest pewna legenda. To właśnie ona wyjaśnia nam, skąd wzięła się nazwa wodospadu.

W pobliżu Szklarskiej Poręby swoją siedzibę miał smok. Był przerażający, toteż ludzie omijali go z daleka. Nad czeską Strugą mieszkał szklarz z małą córeczką, którą zwano Szklarką. Była ona bardzo sympatycznym, uczynnym i wesołym dzieckiem. Pewnego dnia spotkała w lesie zmartwionego Ducha Gór. Swoim śmiechem i radością przegoniła jego smutki, a następnie opowiedziała mu o swojej rodzinie, po czym odprowadziła do lasu. Mała dziewczynka ujęła go swoją skromnością, lecząc ranne zwierzęta. Gdy pewnego dnia opatrzyła ranną sarenkę, ta pobiegła w las, a Szklarka za nią. Dostrzegł to Liczyrzepa i zaniepokojony bliskością siedziby smoka udał sie za nią. Dziewczynka biegła prosto w tę stronę. Gdy była już bardzo blisko, Liczyrzepa chcąc ją ratować, cisnął głazem w kierunku smoka, ale nie trafił. Kamień uderzył w środek potoku. Kamienne dno pękło, otworzyła się spora szczelina. Smok pozostał po jednej jej stronie, a dziewczynka wpadła w powstałe urwisko. Na widok martwego dziecka Duch Gór rozpłakał się. Kaskada wody spadała wprost na nogi leżącej córki Szklarza. Liczyrzepa zaniósł ciało dziewczynki i zaniósł jej ojcu. Od tego wydarzenia, powstały tutaj wodospad nazwano Szklarką.

3 komentarze:

  1. Na twoim zdjęciu cudnie wygląda ten wodospad.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też wsłuchiwałem się w szum tego wodospadu. Warto.

    OdpowiedzUsuń
  3. Muszę tam kiedyś wrócić i przenocować w tym schronisku. Wodospad nocą musi wyglądać przepięknie.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz.
W pilnych sprawach proszę pisać przez FB.
https://www.facebook.com/%C5%9Awiat-z-mojego-punktu-widzenia-435876633223558/
Pozdrawiam :)